HWS1000L-60/BAT
- Manufacturer Part Number:
- HWS1000L-60/BAT
- Manufacturer/Brand:
- TDK-Lambda Americas Inc
- Part of Description:
- BATT CHARGER ENCLOSED 60V 17A
- Manufacturer :
- TDK-Lambda Americas Inc
- Product Category :
- Battery Chargers
- Battery Cell Size :
- Battery Chemistry :
- Lead Acid
- Charge Current - Max :
- 17A
- Charge Time :
- Features :
- Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
- Mounting Type :
- Desktop
- Number of Cells :
- 1
- Power - Max :
- 1000W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 9.45" L x 5.91" W x 2.40" H (240.00mm x 150.00mm x 61.00mm)
- Termination Style :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 85 ~ 265VAC
- Voltage - Nominal :
- 60V