V-USB-24-011-1BB1
- Manufacturer Part Number:
- V-USB-24-011-1BB1
- Manufacturer/Brand:
- Carling Technologies
- Part of Description:
- USB CHARGER CONTROL
- Manufacturer :
- Carling Technologies
- Product Category :
- Battery Chargers
- Battery Cell Size :
- Battery Chemistry :
- Mobile Devices
- Charge Current - Max :
- Charge Time :
- Features :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Cells :
- 2
- Power - Max :
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.10" L x 1.02" W x 3.33" H (53.34mm x 25.91mm x 84.61mm)
- Termination Style :
- USB A Receptacle
- Type :
- USB Charging Hub
- Voltage - Input :
- 12 ~ 24V
- Voltage - Nominal :
- 5V