TP-SC48-60P-MPPT
Manufacturer Part Number:
TP-SC48-60P-MPPT
Manufacturer/Brand:
Tycon Systems Inc.
Part of Description:
BATT CHRG SOLAR 12/24/36/48V 60A
Manufacturer :
Tycon Systems Inc.
Product Category :
Battery Chargers
Battery Cell Size :
12V/24V/36V/48V
Battery Chemistry :
Lead Acid, Lithium-Ion
Charge Current - Max :
60A
Charge Time :
Features :
Mounting Type :
Desktop
Number of Cells :
1
Power - Max :
780W, 1.56kW, 2.34kW, 3.12kW
Product Status :
Active
Size / Dimension :
12.00" L x 7.30" W x 2.80" H (304.8mm x 185.4mm x 71.1mm)
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Solar Charger
Voltage - Input :
150V
Voltage - Nominal :
12V, 24V, 36V, 48V