LWN1240-6EM1G
- Manufacturer Part Number:
- LWN1240-6EM1G
- Manufacturer/Brand:
- Bel Power Solutions
- Part of Description:
- BATT CHARGER ENCLOSED 27.3V 8.4A
- Manufacturer :
- Bel Power Solutions
- Product Category :
- Battery Chargers
- Battery Cell Size :
- 24V
- Battery Chemistry :
- Lead Acid
- Charge Current - Max :
- 8.4A
- Charge Time :
- Features :
- LED Indicator
- Mounting Type :
- DIN Rail
- Number of Cells :
- 1
- Power - Max :
- 230W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 4.47" L x 4.06" W x 5.43" H (113.60mm x 103.00mm x 138.00mm)
- Termination Style :
- Terminal Block
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264VAC
- Voltage - Nominal :
- 27.3V