TP-BC12-120
- Manufacturer Part Number:
- TP-BC12-120
- Manufacturer/Brand:
- Tycon Systems Inc.
- Part of Description:
- BATT CHARGER DESKTOP 14.4V 8.3A
- Manufacturer :
- Tycon Systems Inc.
- Product Category :
- Battery Chargers
- Battery Cell Size :
- 12V
- Battery Chemistry :
- Lead Acid
- Charge Current - Max :
- 8.3A
- Charge Time :
- Features :
- LED Indicator
- Mounting Type :
- Desktop
- Number of Cells :
- 1
- Power - Max :
- 120W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 6.80" L x 2.90" W x 1.40" H (172.72mm x 73.66mm x 35.56mm)
- Termination Style :
- Wire Leads
- Type :
- Desktop
- Voltage - Input :
- 100 ~ 240VAC
- Voltage - Nominal :
- 14.4V