TP-SC24-60N-MPPT
- Manufacturer Part Number:
- TP-SC24-60N-MPPT
- Manufacturer/Brand:
- Tycon Systems Inc.
- Part of Description:
- BATT CHRG SOLAR CHRG 12V/24V 60A
- Manufacturer :
- Tycon Systems Inc.
- Product Category :
- Battery Chargers
- Battery Cell Size :
- 12V/24V
- Battery Chemistry :
- Lead Acid, Lithium-Ion
- Charge Current - Max :
- 60A
- Charge Time :
- Features :
- Mounting Type :
- Desktop
- Number of Cells :
- 1
- Power - Max :
- 780W, 1.56kW
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 9.60" L x 6.70" W x 2.70" H (243.8mm x 170.2mm x 68.6mm)
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Type :
- Solar Charger
- Voltage - Input :
- 100V
- Voltage - Nominal :
- 12V, 24V