PB-1000-12
- Manufacturer Part Number:
- PB-1000-12
- Manufacturer/Brand:
- MEAN WELL USA Inc.
- Part of Description:
- BATT CHARGER ENCLOSED 14.4V 60A
- Manufacturer :
- MEAN WELL USA Inc.
- Product Category :
- Battery Chargers
- Battery Cell Size :
- 12V
- Battery Chemistry :
- Lead Acid, Lithium-Ion
- Charge Current - Max :
- 60A
- Charge Time :
- Features :
- LED Indicator
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Cells :
- 1
- Power - Max :
- 1000W
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 11.81" L x 7.24" W x 2.76" H (300.0mm x 184.0mm x 70.0mm)
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
- Voltage - Nominal :
- 14.4V