RPB-1600-48
- Manufacturer Part Number:
- RPB-1600-48
- Part of Description:
- BATT CHRGR ENCLOSED 57.6V 27.5A
- Battery Cell Size :
- 48V
- Charge Current - Max :
- 27.5A
- Power - Max :
- 1600W
- Size / Dimension :
- 11.81" L x 3.35" W x 1.61" H (300.0mm x 85.0mm x 41.0mm)
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
- Voltage - Nominal :
- 57.6V