BP12-12-T2
Manufacturer Part Number:
BP12-12-T2
Manufacturer/Brand:
B B Battery
Part of Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 12AH
Manufacturer :
B B Battery
Product Category :
Batteries Rechargeable (Secondary)
Battery Cell Size :
Battery Chemistry :
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Capacity :
12Ah
Product Status :
Active
Size / Dimension :
6.00" L x 3.92" W x 3.76" H (152.5mm x 99.5mm x 95.5mm)
Termination Style :
Spade, .250" (6.3mm)
Voltage - Rated :
12 V