PSL-FP-IFR18650EC
Manufacturer Part Number:
PSL-FP-IFR18650EC
Manufacturer/Brand:
Power Sonic Corporation
Part of Description:
BATTERY LITH 3.2V 1.5AH
Manufacturer :
Power Sonic Corporation
Product Category :
Batteries Rechargeable (Secondary)
Battery Cell Size :
18650
Battery Chemistry :
Lithium Iron Phosphate
Capacity :
1.5Ah
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.72" Dia x 2.56" H (18.3mm x 65.0mm)
Termination Style :
Button Top (Extending)
Voltage - Rated :
3.2 V