PC55-12NB
Manufacturer Part Number:
PC55-12NB
Manufacturer/Brand:
ZEUS Battery Products
Part of Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 55AH
Manufacturer :
ZEUS Battery Products
Product Category :
Batteries Rechargeable (Secondary)
Battery Cell Size :
Battery Chemistry :
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Capacity :
55Ah
Product Status :
Active
Size / Dimension :
9.06" L x 5.39" W x 8.27" H (230.0mm x 137.0mm x 210.0mm)
Termination Style :
Nut and Bolt, M5
Voltage - Rated :
12 V