MPL55-12-B5
Manufacturer Part Number:
MPL55-12-B5
Manufacturer/Brand:
B B Battery
Part of Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 53AH
Manufacturer :
B B Battery
Product Category :
Batteries Rechargeable (Secondary)
Battery Cell Size :
Battery Chemistry :
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Capacity :
53Ah
Product Status :
Active
Size / Dimension :
9.06" L x 5.55" W x 7.95" H (230.1mm x 141.0mm x 202.0mm)
Termination Style :
Nut and Bolt, M6
Voltage - Rated :
12 V