BP65-12-B5
Manufacturer Part Number:
BP65-12-B5
Manufacturer/Brand:
B B Battery
Part of Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 65AH
Manufacturer :
B B Battery
Product Category :
Batteries Rechargeable (Secondary)
Battery Cell Size :
Battery Chemistry :
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Capacity :
65Ah
Product Status :
Active
Size / Dimension :
13.86" L x 6.61" W x 6.93" H (352.0mm x 168.0mm x 176.0mm)
Termination Style :
Nut and Bolt, M6
Voltage - Rated :
12 V