EB20-12-B1
Manufacturer Part Number:
EB20-12-B1
Manufacturer/Brand:
B B Battery
Part of Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 20AH
Manufacturer :
B B Battery
Product Category :
Batteries Rechargeable (Secondary)
Battery Cell Size :
Battery Chemistry :
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Capacity :
20Ah
Product Status :
Active
Size / Dimension :
7.19" L x 3.05" W x 6.59" H (182.5mm x 77.5mm x 167.5mm)
Termination Style :
Nut and Bolt, M5
Voltage - Rated :
12 V