PCLFP10-12.8F2
Manufacturer Part Number:
PCLFP10-12.8F2
Manufacturer/Brand:
ZEUS Battery Products
Part of Description:
BATT LIFEPO4 12.8V 10AH
Manufacturer :
ZEUS Battery Products
Product Category :
Batteries Rechargeable (Secondary)
Battery Cell Size :
Battery Chemistry :
Lithium Iron Phosphate
Capacity :
10Ah
Product Status :
Active
Size / Dimension :
5.94" L x 3.86" W x 3.74" H (151.0mm x 98.0mm x 95.0mm)
Termination Style :
Spade, .250" (6.3mm)
Voltage - Rated :
12.8 V