PCLFP8-12.8SP F2
Manufacturer Part Number:
PCLFP8-12.8SP F2
Manufacturer/Brand:
ZEUS Battery Products
Part of Description:
BATT LIFEPO4
Manufacturer :
ZEUS Battery Products
Product Category :
Batteries Rechargeable (Secondary)
Battery Cell Size :
Battery Chemistry :
Lithium Iron Phosphate
Capacity :
8Ah
Product Status :
Active
Size / Dimension :
5.94" L x 2.56" W x 3.58" H (150.9mm x 65.0mm x 90.9mm)
Termination Style :
Spade, .187" and .250" (4.7mm and 6.3mm)
Voltage - Rated :
12.8 V