ACJS-NV35-3S
Manufacturer Part Number:
ACJS-NV35-3S
Manufacturer/Brand:
Amphenol Audio
Part of Description:
3.5MM TRS NO THREAD VERT PCB SCH
Manufacturer :
Amphenol Audio
Product Category :
Audio Connectors
Actual Diameter :
Connector Type :
Phone Jack
Features :
Gender :
Female
Industry Recognized Mating Diameter :
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Insulation Color :
Internal Switch(s) :
Does Not Contain Switch
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Positions/Contacts :
3 Conductors, 4 Contacts
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C