MJ1-2503A
- Manufacturer Part Number:
- MJ1-2503A
- Manufacturer/Brand:
- CUI Devices
- Part of Description:
- CONN JACK MONO 2.5MM R/A
- Manufacturer :
- CUI Devices
- Product Category :
- Audio Connectors
- Actual Diameter :
- 0.102" (2.60mm)
- Connector Type :
- Phone Jack
- Features :
- Gender :
- Female
- Industry Recognized Mating Diameter :
- 2.50mm (0.094", 3/32", Sub Mini, Miniature) - Headphone
- Insulation Color :
- Internal Switch(s) :
- Does Not Contain Switch
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Number of Positions/Contacts :
- 2 Conductors, 3 Contacts
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C