SJ2-25102B-SMT-TR
- Manufacturer Part Number:
- SJ2-25102B-SMT-TR
- Manufacturer/Brand:
- CUI Devices
- Part of Description:
- AUDIO JACK, 2.5 MM, RT, 2 CONDUC
- Manufacturer :
- CUI Devices
- Product Category :
- Audio Connectors
- Actual Diameter :
- 0.102" (2.60mm)
- Connector Type :
- Phone Jack
- Features :
- Board Guide
- Gender :
- Female
- Industry Recognized Mating Diameter :
- 2.50mm (0.094", 3/32", Sub Mini, Miniature) - Headphone
- Insulation Color :
- Internal Switch(s) :
- Single Switch
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Number of Positions/Contacts :
- 2 Conductors, 3 Contacts
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C