STX-3500-4NTR
- Manufacturer Part Number:
- STX-3500-4NTR
- Manufacturer/Brand:
- Kycon, Inc.
- Part of Description:
- CONN JACK STEREO 3.5MM SMD R/A
- Manufacturer :
- Kycon, Inc.
- Product Category :
- Audio Connectors
- Actual Diameter :
- 0.142" (3.60mm)
- Connector Type :
- Phone Jack
- Features :
- Board Guide
- Gender :
- Female
- Industry Recognized Mating Diameter :
- 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
- Insulation Color :
- Internal Switch(s) :
- Single Switch
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Number of Positions/Contacts :
- 3 Conductors, 4 Contacts
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C