51741-10003603AA
Manufacturer Part Number:
51741-10003603AA
Manufacturer/Brand:
Amphenol ICC
Part of Description:
CONN RCPT BLADE PWR 69POS PCB
Manufacturer :
Amphenol ICC
Product Category :
Specialized
Color :
Black
Connector Style :
Blade Power
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector Usage :
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Layout, Typical :
36 Signal, 3 Power
Features :
Board Lock, Guide Pin
Mounting Type :
Through Hole
Number of Columns :
Number of Positions :
69
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
4
Pitch :
0.100" (2.54mm)