50642-1256ELF
Manufacturer Part Number:
50642-1256ELF
Manufacturer/Brand:
Amphenol ICC
Part of Description:
CONN RCPT HD 256POS PCB
Manufacturer :
Amphenol ICC
Product Category :
Specialized
Color :
Black
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Usage :
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Layout, Typical :
Features :
Mating Guide
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Columns :
64
Number of Positions :
256
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
4
Pitch :
0.100" (2.54mm)