QLC260R-M01
- Manufacturer Part Number:
- QLC260R-M01
- Manufacturer/Brand:
- ITT Cannon, LLC
- Part of Description:
- CONN RCPT 260POS PCB
- Manufacturer :
- ITT Cannon, LLC
- Product Category :
- Specialized
- Color :
- Connector Style :
- Connector Type :
- Receptacle, Female Sockets
- Connector Usage :
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 40.0µin (1.02µm)
- Contact Layout, Typical :
- Features :
- Actuating Camshaft, Shielding Cup, Zero Insertion Force (ZIF)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Columns :
- Number of Positions :
- 260
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 4
- Pitch :
- 0.031" (0.80mm)