DL2-96PW6A
Manufacturer Part Number:
DL2-96PW6A
Manufacturer/Brand:
ITT Cannon, LLC
Part of Description:
CONN PLUG 96POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon, LLC
Product Category :
Specialized
Color :
Black
Connector Style :
Connector Type :
Plug, Hermaphroditic Contacts
Connector Usage :
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Contact Layout, Typical :
Features :
Actuating Camshaft, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Columns :
Number of Positions :
96
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
8
Pitch :
0.100" (2.54mm)