DL2-96RW6B
- Manufacturer Part Number:
- DL2-96RW6B
- Manufacturer/Brand:
- ITT Cannon, LLC
- Part of Description:
- CONN RCPT 96POS PNL MNT
- Manufacturer :
- ITT Cannon, LLC
- Product Category :
- Specialized
- Color :
- Black
- Connector Style :
- Connector Type :
- Receptacle, Hermaphroditic Contacts
- Connector Usage :
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 50.0µin (1.27µm)
- Contact Layout, Typical :
- Features :
- Actuating Camshaft Socket, Zero Insertion Force (ZIF)
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Columns :
- Number of Positions :
- 96
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 8
- Pitch :
- 0.100" (2.54mm)