62C96-1201EC
- Manufacturer Part Number:
- 62C96-1201EC
- Manufacturer/Brand:
- 3M
- Part of Description:
- CONN DIN RCPT 96POS PNL MNT GOLD
- Manufacturer :
- 3M
- Product Category :
- DIN 41612
- Connector Type :
- Receptacle, Female Sockets
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 30.0µin (0.76µm)
- Features :
- Feed Through
- Level, Class :
- 1
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Positions :
- 96
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 3
- Pitch :
- 0.100" (2.54mm)