62C96-1200EF
Manufacturer Part Number:
62C96-1200EF
Manufacturer/Brand:
3M
Part of Description:
CONN DIN RCPT 96POS IN-LINE GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
DIN 41612
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
20.0µin (0.51µm)
Features :
Feed Through
Level, Class :
2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
96
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
3
Pitch :
0.100" (2.54mm)