PX0718/2/15/ST
Manufacturer Part Number:
PX0718/2/15/ST
Manufacturer/Brand:
Bulgin
Part of Description:
PWR ENT MOD IN/OUT IEC320-2-2F
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Approval Agency :
cULus
Connector Style :
IEC 320-2-2/F; IEC 320-C14
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets; Receptacle, Male Blades - Module
Current Rating - Appliance Inlet :
10A
Current Rating - Circuit Breaker :
Current Rating - Filter :
Features :
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Fuse Holder, Drawer :
Fuse Holder
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Number of Positions :
3 per connection (3)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 32.50mm x 79.20mm
Panel Thickness :
0.059" (1.50mm)
Product Status :
Obsolete
Switch Features :
Termination :
Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Voltage Rating - Appliance Inlet :
250VAC