15SRBX8-X
Manufacturer Part Number:
15SRBX8-X
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Corcom Filters
Part of Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 WIRE
Manufacturer :
TE Connectivity Corcom Filters
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Accomodates a Fuse :
No
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Connector Style :
IEC 320-C14
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Current Rating - Appliance Inlet :
15A
Current Rating - Circuit Breaker :
Current Rating - Filter :
15A
Features :
Shielded
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Fuse Holder, Drawer :
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Chassis Mount or Panel Mount
Number of Positions :
3
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.08mm x 18.34mm
Panel Thickness :
0.039" (1.00mm)