742W-15/11
Manufacturer Part Number:
742W-15/11
Manufacturer/Brand:
Qualtek
Part of Description:
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
Manufacturer :
Qualtek
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Accomodates a Fuse :
No
Approval Agency :
CSA, TUV, UL
Connector Style :
IEC 320-2-2/F
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating - Appliance Inlet :
10A
Current Rating - Circuit Breaker :
Current Rating - Filter :
Features :
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Fuse Holder, Drawer :
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Number of Positions :
3 per connection (3)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 32.50mm x 72.40mm
Panel Thickness :
0.059" (1.50mm)
Product Status :
Obsolete
Switch Features :
Termination :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - Appliance Inlet :
250VAC