10GENG3EM(H)
- Manufacturer Part Number:
- 10GENG3EM(H)
- Manufacturer/Brand:
- Delta Electronics
- Part of Description:
- PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
- Manufacturer :
- Delta Electronics
- Product Category :
- Power Entry Modules (PEM)
- Accomodates a Fuse :
- No
- Approval Agency :
- CSA, UL, VDE
- Connector Style :
- IEC 320-C14
- Connector Type :
- Receptacle, Male Blades
- Current Rating - Appliance Inlet :
- 10A
- Current Rating - Circuit Breaker :
- Current Rating - Filter :
- 10A
- Features :
- Mounting Clip
- Filter Type :
- Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
- Fuse Holder, Drawer :
- Ingress Protection :
- Material Flammability Rating :
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Number of Positions :
- 3
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 29.50mm x 21.50mm
- Panel Thickness :
- 0.032" ~ 0.063" (0.81mm ~ 1.60mm)