BZV01/Z0000/10
- Manufacturer Part Number:
- BZV01/Z0000/10
- Manufacturer/Brand:
- Bulgin
- Part of Description:
- PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
- Manufacturer :
- Bulgin
- Product Category :
- Power Entry Modules (PEM)
- Accomodates a Fuse :
- Yes (Fuse Not Included)
- Approval Agency :
- CSA, ENEC, UL, VDE
- Connector Style :
- IEC 320-C14
- Connector Type :
- Receptacle, Male Blades - Module
- Current Rating - Appliance Inlet :
- 10A
- Current Rating - Circuit Breaker :
- Current Rating - Filter :
- Features :
- Filter Type :
- Unfiltered - Commercial
- Fuse Holder, Drawer :
- Fuse Holder
- Ingress Protection :
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Number of Positions :
- 3
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 34.40mm x 70.10mm
- Panel Thickness :
- 0.039" ~ 0.118" (1.00mm ~ 3.00mm)
- Product Status :
- Active
- Switch Features :
- Switch On-Off
- Termination :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- Voltage Rating - Appliance Inlet :
- 250VAC