106-P10-XR38-D040011M-8A
- Manufacturer Part Number:
- 106-P10-XR38-D040011M-8A
- Manufacturer/Brand:
- E-T-A
- Part of Description:
- POWER ENTRY MODULE CRKT BRKR 8A
- Manufacturer :
- E-T-A
- Product Category :
- Power Entry Modules (PEM)
- Accomodates a Fuse :
- No
- Approval Agency :
- CSA, ENEC, UL
- Connector Style :
- IEC 320-C14
- Connector Type :
- Receptacle, Male Pins - Module
- Current Rating - Appliance Inlet :
- 10A
- Current Rating - Circuit Breaker :
- 8A
- Current Rating - Filter :
- Features :
- Filter Type :
- Fuse Holder, Drawer :
- Ingress Protection :
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Panel Mount, Flange
- Number of Positions :
- 3
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 36.58mm x 65.02mm
- Panel Thickness :
- Product Status :
- Active
- Switch Features :
- Circuit Breaker
- Termination :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- Voltage Rating - Appliance Inlet :
- 250V