43R03-3121-150
- Manufacturer Part Number:
- 43R03-3121-150
- Manufacturer/Brand:
- Power Dynamics, Inc.
- Part of Description:
- PWR ENT RCPT IEC320-C13 SNAP QC
- Manufacturer :
- Power Dynamics, Inc.
- Product Category :
- Power Entry Modules (PEM)
- Accomodates a Fuse :
- No
- Approval Agency :
- CSA, UL, VDE
- Connector Style :
- IEC 320-C13
- Connector Type :
- Receptacle, Female Sockets
- Current Rating - Appliance Inlet :
- Current Rating - Circuit Breaker :
- Current Rating - Filter :
- Features :
- Filter Type :
- Unfiltered - Commercial
- Fuse Holder, Drawer :
- Ingress Protection :
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Number of Positions :
- 3
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 32.50mm x 25.00mm
- Panel Thickness :
- 0.059" (1.50mm)
- Product Status :
- Active
- Switch Features :
- Termination :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)