44R02-3121-250
- Manufacturer Part Number:
- 44R02-3121-250
- Manufacturer/Brand:
- Power Dynamics, Inc.
- Part of Description:
- C13, OUTLET, 70C, 3 GANG
- Manufacturer :
- Power Dynamics, Inc.
- Product Category :
- Power Entry Modules (PEM)
- Accomodates a Fuse :
- No
- Approval Agency :
- cURus, VDE
- Connector Style :
- IEC 320-C13
- Connector Type :
- Receptacle, Female Sockets
- Current Rating - Appliance Inlet :
- Current Rating - Circuit Breaker :
- Current Rating - Filter :
- Features :
- Filter Type :
- Unfiltered - Commercial
- Fuse Holder, Drawer :
- Ingress Protection :
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Number of Positions :
- 3 per connection (3)
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 32.50mm x 72.20mm
- Panel Thickness :
- 0.098" (2.50mm)
- Product Status :
- Active
- Switch Features :
- Termination :
- Quick Connect - 0.118" (3mm)