44R02-3131-150
- Manufacturer Part Number:
- 44R02-3131-150
- Part of Description:
- C13, OUTLET, 70C, 3 GANG
- Approval Agency :
- cURus, VDE
- Connector Type :
- Receptacle, Female Sockets
- Filter Type :
- Unfiltered - Commercial
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Number of Positions :
- 3 per connection (3)
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 32.50mm x 72.20mm
- Panel Thickness :
- 0.059" (1.50mm)
- Termination :
- Quick Connect - 0.189" (4.8mm)