FASAS10PFR
- Manufacturer Part Number:
- FASAS10PFR
- Manufacturer/Brand:
- XP Power
- Part of Description:
- EMC FILTER, IEC INLET, 3A, SNAP-
- Manufacturer :
- XP Power
- Product Category :
- Power Entry Modules (PEM)
- Accomodates a Fuse :
- No
- Approval Agency :
- CE, cURus, UL, VDE
- Connector Style :
- IEC 320-C14
- Connector Type :
- Receptacle, Male Blades
- Current Rating - Appliance Inlet :
- 10A
- Current Rating - Circuit Breaker :
- Current Rating - Filter :
- 10A
- Features :
- Bleed Resistor, Shielded
- Filter Type :
- Filtered (EMI, RFI) - Commercial
- Fuse Holder, Drawer :
- Ingress Protection :
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-2
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Number of Positions :
- 3
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 21.50mm x 28.60mm
- Panel Thickness :
- 0.031" ~ 0.063" (0.79mm ~ 1.60mm)
- Product Status :
- Active
- Switch Features :
- Termination :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)