DF11.1698.0010.01
Manufacturer Part Number:
DF11.1698.0010.01
Manufacturer/Brand:
SCHURTER Inc.
Part of Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer :
SCHURTER Inc.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Accomodates a Fuse :
No
Approval Agency :
cULus, ENEC
Connector Style :
IEC 320-C14
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Current Rating - Appliance Inlet :
10A
Current Rating - Circuit Breaker :
15A
Current Rating - Filter :
Features :
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Fuse Holder, Drawer :
Ingress Protection :
IP40
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Number of Positions :
3
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 29.00mm x 73.50mm
Panel Thickness :
Product Status :
Active
Switch Features :
Circuit Breaker, Switch On-Off, Illuminated
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - Appliance Inlet :
250VAC