FN9266A-10-06
Manufacturer Part Number:
FN9266A-10-06
Part of Description:
PWR ENT MOD RCPT
Accomodates a Fuse :
No
Approval Agency :
CE, CQC, CSA, ENEC, UL
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Current Rating - Filter :
10A
Features :
Safety Version
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 29.00mm x 33.00mm
Panel Thickness :
Product Status :
Active
Switch Features :
Switch On-Off
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)