FN9255-15-07
Manufacturer Part Number:
FN9255-15-07
Manufacturer/Brand:
Schaffner EMC Inc.
Part of Description:
C14 15A FRONT PANEL MOUNT 0.45MA
Manufacturer :
Schaffner EMC Inc.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Accomodates a Fuse :
No
Approval Agency :
CE, CQC, ENEC, UR
Connector Style :
IEC 320-C14
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Current Rating - Appliance Inlet :
Current Rating - Circuit Breaker :
Current Rating - Filter :
15A
Features :
Front Side Mount
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Fuse Holder, Drawer :
Ingress Protection :
IP40
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Number of Positions :
3
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 21.50mm