FN9289-10-06
Manufacturer Part Number:
FN9289-10-06
Part of Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Approval Agency :
CQC, CSA, ENEC, UL
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Current Rating - Filter :
10A
Fuse Holder, Drawer :
Fuse Holder, Twin Fused
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.80mm x 47.10mm
Panel Thickness :
0.039" ~ 0.098" (1.00mm ~ 2.50mm)
Product Status :
Active
Switch Features :
Switch On-Off
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)