715W-15/02
Manufacturer Part Number:
715W-15/02
Manufacturer/Brand:
Qualtek
Part of Description:
IEC 60320 C13 OUTLET, IDC TERMIN
Manufacturer :
Qualtek
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Accomodates a Fuse :
No
Approval Agency :
CCC, cUL, ENEC, UL
Connector Style :
IEC 320-C14
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating - Appliance Inlet :
10A
Current Rating - Circuit Breaker :
Current Rating - Filter :
Features :
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Fuse Holder, Drawer :
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Number of Positions :
3
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 32.50mm x 25.00mm
Panel Thickness :
0.059" (1.50mm)
Product Status :
Active
Switch Features :
Termination :
IDC
Voltage Rating - Appliance Inlet :
250VAC