FN9262-10-06
Manufacturer Part Number:
FN9262-10-06
Part of Description:
PWR ENT MOD RCPT
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Approval Agency :
CE, CQC, CSA, ENEC, UL
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Current Rating - Filter :
10A
Features :
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Fuse Holder, Drawer :
Fuse Holder, Twin Fused
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 29.00mm x 33.00mm
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)