FN9260B-10-06
- Manufacturer Part Number:
- FN9260B-10-06
- Part of Description:
- PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
- Accomodates a Fuse :
- Yes (Fuse Not Included)
- Approval Agency :
- CQC, CSA, ENEC, UL
- Current Rating - Filter :
- 10A
- Features :
- Filter Type :
- Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
- Fuse Holder, Drawer :
- Fuse Holder, Twin Fused
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-2
- Mounting Type :
- Panel Mount, Flange
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 29.00mm x 33.00mm
- Termination :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)