FN9222-10-06
- Manufacturer Part Number:
- FN9222-10-06
- Manufacturer/Brand:
- Schaffner EMC Inc.
- Part of Description:
- PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
- Manufacturer :
- Schaffner EMC Inc.
- Product Category :
- Power Entry Modules (PEM)
- Accomodates a Fuse :
- No
- Approval Agency :
- CQC, CSA, ENEC, UL
- Connector Style :
- IEC 320-C14
- Connector Type :
- Receptacle, Male Blades
- Current Rating - Appliance Inlet :
- Current Rating - Circuit Breaker :
- Current Rating - Filter :
- 10A
- Features :
- Front or Rear Side Mount
- Filter Type :
- Filtered (EMI, RFI) - Commercial
- Fuse Holder, Drawer :
- Ingress Protection :
- IP40
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-2
- Mounting Type :
- Panel Mount, Flange
- Number of Positions :
- 3
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
- Panel Thickness :
- Product Status :
- Active
- Switch Features :
- Termination :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)