AKSO-200-G-BLUE-R
- Manufacturer Part Number:
- AKSO-200-G-BLUE-R
- Manufacturer/Brand:
- Assmann WSW Components
- Part of Description:
- CONN SHUNT 2MM GOLD/BLUE
- Manufacturer :
- Assmann WSW Components
- Product Category :
- Shunts, Jumpers
- Color :
- Blue
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- Current Rating (Amps) :
- 1A
- Gender :
- Female Sockets
- Height :
- 0.136" (3.46mm)
- Housing Material :
- Polybutylene Terephthalate (PBT)
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Number of Positions or Pins (Grid) :
- 2 (1 x 2)
- Pitch :
- 0.079" (2.00mm)