SNT-100-BK-H-H
- Manufacturer Part Number:
- SNT-100-BK-H-H
- Manufacturer/Brand:
- Samtec Inc.
- Part of Description:
- CONN SHUNT 2POS
- Manufacturer :
- Samtec Inc.
- Product Category :
- Shunts, Jumpers
- Color :
- Black
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 30.0µin (0.76µm)
- Current Rating (Amps) :
- 4.3A per Contact
- Gender :
- Female Sockets
- Height :
- 0.550" (13.97mm)
- Housing Material :
- Polybutylene Terephthalate (PBT)
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Number of Positions or Pins (Grid) :
- 2 (1 x 2)
- Pitch :
- 0.100" (2.54mm)