M50-1900005
- Manufacturer Part Number:
- M50-1900005
- Manufacturer/Brand:
- Harwin Inc.
- Part of Description:
- CONN SHUNT 1.27MM BLACK
- Manufacturer :
- Harwin Inc.
- Product Category :
- Shunts, Jumpers
- Color :
- Black
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 1.00µin (0.025µm)
- Current Rating (Amps) :
- 1A
- Gender :
- Female Sockets
- Height :
- 0.118" (3.00mm)
- Housing Material :
- Polybutylene Terephthalate (PBT)
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Number of Positions or Pins (Grid) :
- 2 (1 x 2)
- Pitch :
- 0.050" (1.27mm)