ZVL25K20T
Manufacturer Part Number:
ZVL25K20T
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics Inc
Part of Description:
MOV, 25V (Vrms), 10%, 20mm
Manufacturer :
Stackpole Electronics Inc
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
4670 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2 kA
Energy :
22.4J
Features :
Maximum AC Volts :
25 V
Maximum DC Volts :
31 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
42.9 V
Varistor Voltage (Min) :
35.1 V
Varistor Voltage (Typ) :
39 V