ZVL14K20T
Manufacturer Part Number:
ZVL14K20T
Part of Description:
MOV, 14V (Vrms), 10%, 20mm
Capacitance @ Frequency :
7670 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2 kA
Energy :
12J
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
18 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
24.2 V
Varistor Voltage (Min) :
19.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
22 V